а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олигархија

мн. олигархии
Вид збор: Именка, женски род
1. Политички и економски систем во кој севкупното владеење е во рацете на мала група луѓе.
Англиски: oligarchy Албански: oligarki
Употреба: Политика
Примери:
Финансиска олигархија.
2. Држава во која севкупната власт е во рацете на мала група луѓе.
Англиски: oligarchy Албански: oligarki
Употреба: Политика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи