а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олигархиски

олигархискиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на олигархија, што е во врска со олигархија.
Англиски: oligarchic
Примери:
Олигархиски режим.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи