а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олеснувач

мн. олеснувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што помага да се заврши некоја работа.
Англиски: facilitator
Примери:
Олеснувачите на Рамковниот договор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи