а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олеле

Вид збор: Извик
Ранг: 14903
1. За израз на болка.
Примери:
Олеле, колку боли!
2. За израз на страв, жал, сожалување.
Примери:
Олеле, помогнете им на луѓето!