а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олеандер

мн. олеандри
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33691
Вид декоративно растение со долги и тесни листови, со бели, бледо-розови или светловиолетови цветови.
Латински: Nerium oleander Англиски: oleander Албански: dafinö, landör, lule kishe
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи