а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олдтајмер

мн. олдтајмери
Вид збор: Именка, машки род
1. Стар автомобил што е добро негуван и има колекционерска вредност.
Англиски: old-timer
Примери:
Во релито учествуваа околу 200 олдтајмери.
2. стар господин
Англиски: old-timer
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи