а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олабави

олабават; олабавил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7399
1. Hаправи нешто да е лабаво.
Англиски: loosen Албански: liroj
Примери:
Ги олабави ремчињата на сандалите.
2. Стане лабав.
Англиски: untighten Албански: lirohet
Примери:
Синџирот на велосипедот олабавил, треба да се поправи.
3. (се олабави)
Англиски: loosen Албански: lirohem
Примери:
Синџирот со кој било врзано кучето се олабавил.
4. (се олабави) Се ослободи од напнатост, од грижи, стане спокоен, смирен.
Англиски: relax Албански: relaksohem, lirohem, rahatohem
Примери:
Олабави се, има решение и за тоа.
Изведенки
1. олабавува несв.
(се) олабавуваат
2. олабавување ср.
глаг. им.