а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олабавен

олабавени
Вид збор: Придавка
Што е лабав.
Англиски: relaxed
Примери:
Со рацете ја поправи олабавената машна.
Изведенки
олабавеност ж.
(едн.)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи