а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окуќи

окуќат
Вид збор: Глагол, свршен
створи куќа, створи дом
Англиски: house
Примери:
А тие луѓе дома си ги враќаа не само своите млади тела, туку и целата печалба, тогаш не помислуваа да се окуќат во туѓина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи