а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окучи

окучат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32611
1. Донесе на свет млади кученца.
Албански: pjell klysh
Употреба: Зоологија
Примери:
Кучката окучи четири прекрасни кученца.
2. (се окучи) За кучка - роди млади кученца.
Албански: pjell klysh
Употреба: Зоологија
Примери:
Вчера ни се окучи Лиска.
3. (се окучи) За куче - се роди.
Албански: pjell klysh
Употреба: Зоологија
Изведенки
1. окучува несв.
(се) окучуваат
2. окучување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК