а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окуражи

окуражат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12068
1. Охрабри, поддржи некого.
Англиски: encourage Албански: kurajoj, trimëroj
Примери:
Неговиот поглед ја окуражи.
2. (се окуражи) се охрабри
Англиски: encourage Албански: kurajoj, trimëroj
Примери:
Почна да зборува несигурно, но брзо се окуражи и гласот му стана сигурен.
Изведенки
1. окуражува несв.
(се) окуражуваат
2. окуражување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК