а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окупација

(едн.) окупацијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3659
1. Освојување, заземање туѓа територија.
Англиски: occupation Албански: okupim
Примери:
фашистичка окупација
2. Земање во сопственост нешто што претходно немало сопственик.
Англиски: requisition Албански: rekuizim
Употреба: Правда
3. вработување, работа, занимање
Англиски: occupation Албански: profesion
Употреба: Преносно значење
Примери:
Негова окупација во последно време е сликањето.