а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окупатор

мн. окупатори
Вид збор: Именка, машки род
Тој што окупира, зазема, освојува туѓа територија.
Англиски: conqueror
Примери:
фашистички окупатор
борба против окупаторите
Изведенки
окупаторски прид.
окупаторскиот
Пример: окупаторска власт, окупаторски војници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи