а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окулист

мн. окулисти
Вид збор: Именка, машки род
Лекар специјалист за очни болести.
Англиски: ophthalmologist
Употреба: Медицина
Изведенки
окулистка ж.
мн. окулистки
Жена, лекар специјалист за очни болести.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи