а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окулар

мн. окулари
Вид збор: Именка, машки род
Собирна леќа во дурбин или во микроскоп којашто има улога на лупа за набљудување на одразот добиен со прекршување на светлината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи