а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окука

окукаат
Вид збор: Глагол, свршен
Изгуби многу време, предолго се задржа, помине некаде (во чекање, во болница, затвор итн.); пропадне, се уништи.
Примери:
Кутриот, окука по затвори.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК