а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окубе

окубат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За пердув, влакно - истргне, отстрани од корен.
Англиски: pluck Албански: shkul
Примери:
Домаќинката ја окуба кокошката и ја стави да се вари.
2. Материјално искористи, ограби некого преку превисока цена при продажба, наплата на услуги и сл.
Англиски: fleece Албански: qeth, mashtroj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Купија куќа, ама ги окубаа, не вреди толку.
3. Земе, измами некого за пари.
Англиски: fleece Албански: qeth, mashtroj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Го окубаа на коска.
Изведенки
1. окубува несв.
окубуваат
2. окубување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи