а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

октроира

октроираат; октроирал; октроиран; октроирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Наметне со сила, со едностран акт од повисоки структури.
Англиски: impose Германски: oktroyieren
Примери:
октроиран устав
Изведенки
октроирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК