а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

октопод

мн. октоподи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20297
Мекотело морско животно со две крупни очи на главата и со осум краци на кои има пипала.
Латински: Octopidae Англиски: octopus
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК