а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

октомври

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1758
Десеттиот месец во годината.
Англиски: October Албански: tetor
Употреба: Неменлив збор
Изведенки
октомвриски прид.
октомврискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК