а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

октет

мн. октети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34565
1. Композиција за осум солистички инструменти или гласови.
Англиски: octet Албански: oktet
Употреба: Музика и танц
2. Група од осум пејачи или свирачи.
Англиски: octet Албански: oktet
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК