а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

октав

мн. октави
Вид збор: Именка, машки род
Осмина од печатарски табак; формат на книга што се добива кога табакот ќе се превитка на 8 листови, односно 16 страници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи