а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

октава

мн. октави
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27951
1. Осмиот тон на дијатонската скала; интервал помеѓу првиот и осмиот тон.
Англиски: octave Албански: oktavë
Употреба: Музика и танц
2. Строфа од осум стихови.
Англиски: octave Албански: oktavë
Употреба: Литература , Поетски збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК