а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оксид

мн. оксиди
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31057
Хемиско соединение на кислородот со некој елемент.
Англиски: oxide
Примери:
натриумов оксид
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК