а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оксидација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Процес на соединување на кислородот со некој елемент.
Англиски: oxidation Албански: oksidim
Употреба: Хемија
Примери:
Биолошка оксидација.
Оксидација на почвата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК