а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окрши

окршат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17706
1. скрши
Англиски: break Албански: thej
Примери:
Падна и ја окрши ногата.
2. Оддели, отстрани дел од нешто со кршење.
Англиски: break away Албански: thej
Примери:
Окрши едно парче од топлиот леб.
3. (се окрши) се скрши
Англиски: break Албански: thej
Примери:
Вазната падна и се окрши.
Изведенки
1. окршува несв.
(се) окршуваат
2. окршување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи