а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окрупни

окрупнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 43084
Стане крупен.
Англиски: grow large
Примери:
Кога беше мал, беше слабичок, но кога порасна, окрупне.
Изведенки
1. окрупнува несв.
окрупнуваат
2. окрупнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК