а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окружи

окружат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи круг околу некого или околу нешто.
Англиски: encircle Албански: rrethoj
Примери:
Се подготвува невреме, темни облаци го окружија градот.
2. Живее, се наоѓа во определена социјална средина.
Англиски: surround Албански: rrethoj
Примери:
Тој е окружен со погрешни луѓе.
3. (се окружи) Се најде во околината.
Англиски: surround Албански: rrethoj
Примери:
Се окружи со измамници и лажговци.
Изведенки
1. окружува несв.
(се) окружуваат
2. окружување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи