а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

округ

мн. окрузи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10456
Поголема административна територијална единица.
Примери:
изборен округ
воен округ