а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окрои

окројат; окрој, окројте; окројав, окројаа и окроив, окроија; окројал и окроил; окројан и окроен; (ќе) окроев, (ќе) окроеја; (ќе) окроел
Вид збор: Глагол, свршен
За лозје - изреже, поткастри гранки.
Англиски: prune
Употреба: Земјоделство
Примери:
Годинава навреме го окројавме лозјето.
Изведенки
1. окројува несв.
окројуваат
2. окројување ср.

глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи