а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окрка

окркаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22631
1. Изеде во големи количини лакомо.
Англиски: devour Албански: rras, gëlltis
Употреба: Разговорно
Примери:
Ја окрка целатачинија со слатки.
2. Истрпи последици, настрада.
Англиски: suffer Албански: pësoj, e han
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Иако беше недолжен, си го окрка.
Изведенки
1. окркува несв.
окркуваат
2. окркување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи