а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окрили

окрилат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33396
Исполни со полет, надеж, воодушеви.
Англиски: inspire
Примери:
Последните случувања го окрилија во неговите намери.
Изведенки
1. окрилува несв.
окрилуваат
2. окрилување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи