а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окриви

окриват; окриви, окривете; окривев, окривеа; окривел; окривив, окривија; окривил; окривен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане крив.
Англиски: crook Албански: lakohem, krrusem
Примери:
По сообраќајната незгода закрепна, но окриве.
2. Направи некој да стане крив.
Англиски: crook Албански: lakoj, krrus
Примери:
Го удри по нога и го окриви.
3. Фрли вина на некого.
Англиски: blame Албански: fajësoj
Примери:
Го окривија невиниот, а виновниците избегаа.
Изведенки
окривува несв.
окривуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи