а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окрвави

окрвават; окрвавил; окрвавен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23916
1. Извалка со крв.
Англиски: stain with blood Албански: gjakos
Примери:
Лекарот го окрвави мантилот.
2. Повреди предизвикувајќи крвавење.
Англиски: injure Албански: u bë me gjak
Употреба: Медицина
Примери:
Паднал од велосипедот и ги окрвавил колената.
3. Направи злосторство, обично во војна.
Англиски: commit atrocity Албански: bëj krim
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Ги окрвави рацете до лактите.
4. (се окрвави) Се извалка со крв.
Англиски: stain with blood Албански: gjakos
Примери:
Се окрвави во рацете.
5. (се окрвави) Стане крвав.
Англиски: become bloody Албански: gjak prurës
Примери:
Очите му се окрвавија од неспиење.
Изведенки
1. окрвавува несв.
(се) окрвавуваат
2. окрвавување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК