а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окосница

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 51584
рамка, опсег
Англиски: framework Српски: окосница
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Љубовта кон семејството, почитта на родителите и роднините се окосница на овие песни.
тематска окосница
Авторот тоа го зема како окосница за да проговори за слободата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи