а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окопни

окопнат
Вид збор: Глагол, свршен
За снег и мраз - исчезне од површината на земјата.
Англиски: melt
Примери:
Снегот окопне, зимата е на заминување.
Изведенки
1. окопнува несв.
окопнуваат
2. окопнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи