а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окопити

окопитат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Освести, поврати некого, направи некој да си дојде на себеси од страв, возбудување и сл.
Албански: bie në vehte
Примери:
Го фати за раменици, го стресе и го окопити.
2. (се окопити) Се освести, се поврати, си дојде на себеси по претрпен страв, возбудување и сл.
Албански: bie në vehte
Примери:
Седна на тревата и полека се окопити.
Изведенки
окопитува несв.
(се) окопитуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи