а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окопили

(се) окопилат
Вид збор: Глагол, свршен
Роди копиле, вонбрачно дете.
Употреба: Вулгарно
Изведенки
1. окопилува несв.
(се) окопилуваат
2. окопилување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи