а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

околу

Вид збор: Прилог
Ранг: 896
Во околината.
Англиски: around
Примери:
Куќата беше одделена од другите, а околу заградена со високи дрвја.
Изведенки
околу-наоколу прил.
Пример: Сите изнаседнаа околу-наоколу.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК