а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окове

оковат; окови, оковете; оковав, окован, оковаа; оковал; окован; (ќе) оковев, (ќе) оковеа; (ќе) оковел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9077
1. Стави окови некому.
Албански: vë pranga
Примери:
Ги оковаа затворениците.
2. Прицврсти нешто со оков, со метална рамка или со клинци.
Албански: gozhdoj
Примери:
Ја окова вратата од дрвената ограда.
3. Обложи по работ со некој благороден метал.
Албански: farkoj
Примери:
Сликата ја окова во сребро.
Изведенки
1. оковува несв.
оковуваат
2. оковување ср.
глаг. им.