а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оклагија

мн. оклагии
Вид збор: Именка, женски род
Стапче со кое се сучат кори.
Англиски: rolling pin Турски: oklava Албански: okllagi
Употреба: Дијалектен збор , Гастрономија
Примери:
Со оклагии во рацете сукаа специјалитети.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи