а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

океан

мн. океани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3639
1. Голема водена површина меѓу континентите.
Англиски: ocean Албански: oqean
Употреба: Географија
Примери:
Атлантски Океан.
Бучен океан.
2. Големо количеcтво од нешто.
Англиски: plenty Албански: oqean
Употреба: Преносно значење
Примери:
Океан од протести.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК