а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

океански

Види и: океан (м.)
океанскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 19760
Што се однесува на океан, што припаѓа на океан.
Англиски: oceanic Албански: oqeanike
Употреба: Географија
Примери:
океански бродови
океански земји
FlexiMac
 менување на македонски глаголи