а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

океанографија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Наука што се занимава со проучување на морињата и океаните; вештина и техника на изработка на карти на водените површини.
Англиски: oceanography Албански: oqeanografi
Употреба: Географија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК