а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оквалификува

оквалификуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31016
1. Даде квалификација, оценка за некого или за нешто.
Англиски: characterize Албански: karakterizoj
Примери:
Збирката ја оквалификуваа како врвно авторско остварување.
2. Оспособи некого за некое занимање, работа.
Англиски: enable Албански: përshtat, mundësoj
Примери:
Брзо го оквалификуваа за новото работно место.
3. (се оквалификува) Се оспособи за нешто.
Англиски: qualify Албански: kualifikoj
Примери:
Работата не беше едноставна, но успеа да се оквалификува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи