а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ока

мн. оки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4262
Мерка за тежина - 1282 грама.
Турски: okka
Употреба: Архаизам
Примери:
две оки вино
ока брашно
ока сирење
Изрази
За инает ока сол јаде - тој што е инаетлив прави работи и на своја штета.
Изеде сто оки ќотек - добие многу ќотек, многу е тепан.