а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окајник

мн. окајници
Вид збор: Именка, машки род
Клетник, очајник, бедник.
Примери:
Во филмот тој игра лик на окајник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи