а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окати

(се) окатат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46913
Искриви лице, се извиличи, се исклешти.
Примери:
Се окати како да е нетокму.
Изведенки
окатува несв.
(се) окатуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи