а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окара

окараат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15523
1. искара
Англиски: scold Албански: qortoj
Примери:
Дедото ги окара децата.
2. опцуе
Англиски: curse Албански: mallkoj, shaj
Примери:
Му окара мајка.
Изведенки
1. окарува несв.
окаруваат
2. окарување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК