а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окарактеризира

окарактеризираат; окарактеризирајќи
Вид збор: Глагол, свршен
Даде карактеристика, оценка за некого или за нешто.
Англиски: characterize
Примери:
Го окарактеризира како непријател.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи